Başlangıç / 720p / 1080p / BRrip / WEB-DL / DVDRip / BDRip / HDTV .. Farkı Ne?

720p / 1080p / BRrip / WEB-DL / DVDRip / BDRip / HDTV .. Farkı Ne?

 

Yayınladığımız dizi videolarında veya torrent isimlerinde çoğunlukla bu uzantıları göreceksiniz. Zira indirme seçeneklerimiz direk kaliteye yani bu başlıktaki formatlara göre belirleniyor..

Peki tüm bu film formatları arasındaki fark ne? Ne anlama geliyorlar, kısaca ve basit bir dil ile açıklayalım.

Not: Görüntü kalitesi ÇOKTAN-AZA olacak şekilde sıralanmıştır.

1-) Bluray Disc

Bluray kalitesinin hiç ellenmemiş saf hali. Bundan daha da iyisi yoktur. Boyutu 30-50 GB arasında değişmekte olup biz bu sürümü indirmesi zahmetli bulunduğundan yayınlamıyoruz.

2-) 1080p

Bluraydan riplenir ve 1920 x 1080 boyutlarında ultra kaliteli adeta cam gibi diyebileceğimiz çözünürlükte olurlar. İndirip TV’den izlemek için en idealidir. İçerisinde 2 milyon piksel bulunur. Bir karakterin siyah noktalarını dahi seçebilirsiniz 🙂 Boyut minimum 8-9 GB’larda genelde de 12-13 veya 20 GB aralığında olur. Sitemizde 1080p görüyorsunuz ama boyutu 1-5 gb aralığındaysa genellikle bu sıkıştırılmış 1080p’dir.wink

3-) m1080p

İşte bahsettiğimiz sıkıştırılmış yani riplenmiş 1080p budur. Peki normaliyle arasındaki farkı çok anlayabilir miyiz? Hayır.. Hele laptopta izleyecekseniz hiç anlaşılmaz. Adeta fiyat performans ürünüdür 🙂 bitrate değeri düşürülür, ses kalitesi az da olsa düşürülür ve aac ses formatı kullanılır. Ama bunlar çok hissedilmez hatta anlayamazsınız kolay kolay. Bizim size önerdiğimiz sürüm budur. Genelde 2-3 GB arasıdır.

4-) WEB-DL 1080p

En düşük boyut en yüksek kalite ise bu arkadaşta. Yine riplenmiş bir 1080p. Kanalların kendi ücretli sitelerinden veya itunes’dan falan yayınlanan videolardır. HDTV’den daha kalitelidir. 720p ye göre bitrate değeri daha iyidir. Boyut genelde 1-3 GB arasıdır. Kanal logosu falan bulunmaz. Candır.

5-) 720p

Çözünürlük 1280 x 720 dir. 1 milyon civarında piksel bulunur. Görüntü ve ses kalitesi oldukça üst düzeyde olup genelde 4-6 GB boyutlarındadır. Zamanında kral olan 720p’yi riplenmiş 1080p’ler tahtından indirmiştir.

6-) m720p

Riplenmiş 720p’dir. Çözünürlük ve kalite neredeyse aynıdır ama saniyede akan veri miktarı azaltılır. Boyut oldukça ekonomikleşir. Görüntü -kalitesi gayet yerindedir. Laptopta izleyecekler için hem ekonomik boyuttadır hem de tatmin edici kalitededir.

7-) HDTV

Adından da anlaşılacağı üzere HD yayın yapan TV’lerden kayıt yoluyla alınan videolardır. Dizi videoları bir TV Show olduğu için genellikle HDTV olarak indirmenize sunulur. Çoğu izleme sitesi 720p adı altında HDTV yükler. Kalitesi güzeldir. Toplu indirmeler için uygundur. 1 sezon 20 bölüm olan bir dizi HDTV ile 4-5 GB civarında olur. Çözünürlük ve kalite oldukça iyi olduğundan tavsiye ederiz.heart

8 -) WEBRip

Aslında sıralama olarak tam bir yere koyamayacağımız bir sürüm. Riplenen yere göre kalitesi düşmekle birlikte amazon webripler web-dl 1080p’den dahi kaliteli çıkıyor. WEBRip amazon, netflix gibi platformlardan alınır.Sansür ve logo olmaz. Özellikle bu platformlar son zamanda çok yaygınlaştığı için bol bol webrip göreceğiz gibi duruyor.

9-) BDRip

Bluray diskin riplenmesidir. Genelde kalite 720p gibidir. Güzel ve tatmin edici bir versiyondur.

10-) 480p

Çözünürlük 720 x 400 olup notebook ve düşük çözünürlükteki laptoplar için idealdir. Kota sorunu yaşayanlar için tavsiye edilir. Çünkü boyutlar genelde 400-700 MB arasındadır.

11-) BRRip

Sıkıştırılmış bluray diskinde sıkıştırılmasıdır. Boyut oldukça küçülür. Kalite ise 480-720p arasındadır diyebiliriz.

12-) DVDRip

Film veya dizinin piyasaya sürülen DVD’sinin birebir kopyasıdır. Fakat özellikle filmler günümüzde artık Bluray olarak piyasaya sürüldüğü için DVDRip gün geçtikçe azalmakta, popülerliğini yitirmektedir.crying

Eyy DiziSezonu.NET Siz Ne Öneriyorsunuz? yes

 

Derseniz size soru cevap yoluyla cevap verebiliriz. Evvela siz dizinizi nereden izleyeceksiniz? Ben TV‘ye bağlar izlerim derseniz 1080p indirin yoksa m1080p veya WEBDL indirin. Ben laptoptan izleyeceğim derseniz 720p veya m720p ve HDTV indirebilirsiniz. Biz genelde laptoptan dahi izlesek m1080p indiriyoruz. Ama bir diziyi denemek amaçlı indiriyorsak HDTV indirip bir bakıyoruz. Beğendiysek ve sardıysa sonraki sezonlarında m720p veya m1080p tercih ediyoruz.

 

TAVSİYEMİZ VAR: Hızlı ve sorunsuz bir indirme için SMS ile turbobitten premium alabilirsiniz, TIKLAYINIZ!